Tutaj jesteś

Urlop tacierzyński zasady – co wiemy?

15 lutego 2023 Poradnik urlop tacierzyński ile dni

Narodziny dziecka to coś, co drastycznie zmienia życie każdej pary. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nic nie jest już takie jak wcześniej. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że mowa o nieprawdopodobnie ważnym wydarzeniu. Chodzi w końcu o miłość dwójki kochających się ludzi.

Sprawy zawodowe

O wychowaniu dzieci można opowiadać i opowiadać, także teraz skoncentrujemy się jedynie na kwestiach zawodowych. Nie ulega wątpliwości, że dzielenie spraw prywatnych i zawodowych jest trudnym zadaniem. Trzeba znaleźć choćby opiekę dla dziecka, ale skoncentrujemy się teraz na czymś zupełnie innym.

Przede wszystkim należy zacząć od urlopu macierzyńskiego. Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko. Dokładnie rzecz ujmując, tyczy się to każdego rodzaju umowy o pracę. Długość urlopu zależna jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jeżeli mamy jedno dziecko, długość urlopu wynosi 20 tygodni, natomiast przy dwójce dzieci to już 31 tygodni. Dobrze też jeszcze wrócić do tego, co dzieje się w okresie ciąży. Praca podczas ciąży to zadanie mniej lub bardziej trudne (duże znaczenie mają obowiązki), ale realia są bezwzględne – przed porodem można wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu.

Co z ojcami?

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy możemy też rozmawiać o urlopie tacierzyńskim. Wydaje się, że urlop tacierzyński zasady to temat, o którym nie mówi się zbyt wiele. Chociaż może też jest tak, że niektórzy zwyczajnie nie rozumieją tego, jakie przepisy obowiązują w naszym kraju.

Urlop tacierzyński ile dni – wątpliwości zrozumiałe, ale sprawa jest ściśle powiązana z decyzją matki. Wyobraźmy sobie, że urodziło się jedno dziecko, czyli jest 20 tygodni urlopu. Aczkolwiek obowiązek skorzystania z urlopu jest częściowy. Należy wykorzystać minimum 14 tygodni, ale to nie tak, że reszta przepada czy zostaje na później. Pozostała część urlopu może zostać przekazana na ojca dziecka. Jak się można domyślić, przekazanie urlopu nie może nastąpić na podstawie ustaleń zawartych między rodzicami. Jeżeli urlop ma zostać przekazany, pracownica musi złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Ponadto wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed powrotem do pracy. Ważne – odpowiednio złożone pismo musi zostać rozpatrzone pozytywnie.

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak wygląda kwestia pieniędzy. Niemniej sprawa jest prosta – nie trzeba się zastanawiać nad tym, urlop tacierzyński ile płatny. Nie trzeba, ponieważ ojcu przysługuje całkowite wynagrodzenie.

Umowa o pracę lub składki chorobowe

Naturalnie to wszystko jest dość znaczącym uproszczeniem. Dość powiedzieć, że ojciec dziecka musi mieć umowę o pracę lub odprowadzać składki chorobowe. Jeżeli jest inaczej, nie ma mowy o skorzystaniu z urlopu tacierzyńskiego.

Wypada też odnotować, że czasem pewnie można usłyszeć o urlopie ojcowskim. Wiele osób może pomyśleć, że to inna nazwa urlopu tacierzyńskiego, ale nic podobnego. Urlop ojcowski zawsze trwa 14 dni i udzielany jest bez względu na to, czy możemy rozmawiać o trwającym urlopie macierzyńskim.

kącik czytelniczy w domu

Redakcja maluchy3miasta.pl

Jako redakcja strony Maluchy3Miasta.pl, naszym celem jest dostarczanie rodzicom i opiekunom wartościowych informacji, porad oraz inspiracji dotyczących życia i rozwoju ich dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?