Tutaj jesteś

Co zamiast chodzika dla dziecka?

15 lutego 2023 Dziecko chodzik dla dziecka od kiedy


Niezbędnym akcesorium każdego malucha jeszcze do niedawna był chodzik. Wspomagał on stawianie pierwszych kroków dziecka oraz odpowiadał za prawidłowy rozwój aparatu ruchu. W dzisiejszych czasach pojawia się jednak coraz więcej głosów, które mówią o szkodliwości chodzików dla dzieci. Co zamiast chodzika dla dziecka można wybrać? Czy stosowanie chodzików przez dzieci faktycznie źle wpływa na ich rozwój? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Wady i zalety chodzików dla dzieci

Chodzik dla dziecka to akcesorium, które pozwala rodzicom na chwilę oddechu podczas pilnowania swojego malucha. Umieszczenie dziecka w takim urządzeniu umożliwia mu samodzielne przemieszczanie się, nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi chodzić. Jeszcze kilka lat temu uważano, że chodzik to niezbędny gadżet, który stanowi doskonałą zabawkę do nauki chodzenia. Obecnie jednak pojawia się coraz więcej głosów przeciwko stosowaniu chodzików dla dzieci.
Wielu ortopedów twierdzi, że chodzik ma negatywny wpływ na rozwój dzieci, ponieważ opóźnia on wykształcenie zdolności umysłowych i motorycznych. Lekarze uważają, że dziecko powinno naturalnie uczyć się chodzenia, upadania i utrzymywania równowagi. Chodziki natomiast sprawiają, że dziecko ma zaburzoną zdolność oceny odległości, nie potrafi upadać oraz w nieodpowiedni sposób ustawia miednicę i kręgosłup podczas chodzenia.
Korzystanie z chodzika ma również pewne zalety i zdecydowanie nie należy demonizować tego urządzenia. Wiele chodzików produkowanych obecnie ma regulację wysokości, dzięki czemu można odpowiednio dostosować je do wzrostu dziecka. Zapewniają one dużą stabilność oraz podtrzymują dziecko, chroniąc je przed upadkiem. Chodzik może stanowić również bardzo atrakcyjną zabawkę dla malucha.

Chodzik dla dziecka od kiedy?

Rodzice bardzo często zastanawiają się od jakiego wieku chodzik będzie bezpiecznym akcesorium dla dziecka. Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ niezależnie od tego, czy dziecko już potrafi chodzić, czy też może dopiero stawia swoje pierwsze kroki, ryzyko wystąpienia negatywnych skutków jest takie samo. Przyjmuje się jednak, że w chodziku nie powinno umieszczać się noworodków, które jeszcze nie opanowały umiejętności samodzielnego poruszania się, ponieważ korzystanie z takiego urządzenia przez zbyt małe dzieci może prowadzić do wyrobienia nieodpowiednich nawyków.

Co zamiast chodzika dla dziecka?

Wielu ortopedów radzi rodzicom, aby ich dzieci samodzielnie uczyły się chodzić. Istnieje jednak pewna alternatywa dla klasycznego chodzika, która cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Jest to tzw. pchacz, czyli chodzik, dzięki któremu dziecko może poruszać się samodzielnie, jednak ma ono pewne wsparcie w utrzymaniu równowagi. Chodzik pchacz przeznaczony jest dla dzieci, które stawiają już swoje pierwsze kroki. Jest on znacznie tańszy niż klasyczny chodzik, a korzystanie z niego ma wiele zalet. Jeśli nie chcemy czekać, aż nasze dziecko samo nauczy się chodzić, pchacz może okazać się idealnym rozwiązaniem, aby wspomóc jego rozwój.

kącik czytelniczy w domu

Redakcja maluchy3miasta.pl

Jako redakcja strony Maluchy3Miasta.pl, naszym celem jest dostarczanie rodzicom i opiekunom wartościowych informacji, porad oraz inspiracji dotyczących życia i rozwoju ich dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?