Tutaj jesteś

Jak nauczyć dziecko chodzić?

14 lipca 2023 Dziecko jak nauczyć dziecko chodzić


Każdy z rodziców z niecierpliwością czeka na pierwszy samodzielny spacer dziecka. Jest to wydarzenie, które stanowi kolejny etap rozwoju malucha. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice bardzo często wypatrują oznak wskazujących na to, że ich dziecko niebawem zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Zdarza się jednak, że maluch po tym czasie nadal nie próbuje stawiać swoich pierwszych kroków. Czy w takiej sytuacji należy się martwić? Jak nauczyć dziecko chodzić? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak nauczyć dziecko chodzić w chodziku?

Wielu rodziców zaczyna się niepokoić, jeśli ich dziecko po ukończeniu pierwszego roku nie garnie się do chodzenia. Aby wspomóc ich rozwój, kupują dziecku chodzik, który w założeniu ma pomóc mu w stawianiu swoich pierwszych kroków. Korzystanie z chodzika przez dziecko ma pewne zalety, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie porzucenie tego pomysłu i poczekanie, aż dziecko zacznie chodzić samodzielnie. Dziecko, które porusza się w chodziku, nabiera nieodpowiednich nawyków, które mogą prowadzić do zaburzenia jego rozwoju. Chodzenie w chodziku wymusza od dziecka odpychanie się z palców i pochylanie sylwetki ku przodowi. Poruszając się w ten sposób, biodra i kręgosłup nie wykonują naturalnych ruchów, przez co ich rozwój może być zaburzony. Warto zatem zrezygnować z kupowania chodzika dla dziecka i cierpliwie poczekać na to, aż samodzielnie zacznie stawiać swoje pierwsze kroki.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Wśród rodziców panuje przeświadczenie, że dziecko powinno zacząć chodzić w okolicach 10. miesiąca życia. Jeśli po ukończeniu roku dziecko nadal nie stawia swoich pierwszych kroków, rodzice zaczynają się martwić i zastanawiać, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre dzieci zaczynają chodzić wcześniej, natomiast inne mogą podejmować pierwsze próby wstawania i chodzenia nawet w okolicach 18. miesiąca życia. Nie należy się zatem przejmować i popadać w panikę, jeśli nasze dziecko po ukończeniu roku nadal nie będzie podejmowało prób samodzielnego chodzenia.

Pierwsze oznaki, że dziecko chce zacząć chodzić

Dziecko przed rozpoczęciem nauki chodzenia uczy się kilku innych rzeczy, które pomagają mu w opanowaniu tej trudnej umiejętności. Chodzenie najczęściej poprzedzone jest nauką takich umiejętności jak samodzielne siadanie czy raczkowanie. Jeśli widzimy, że nasze dziecko zaczyna poruszać się w taki sposób, możemy być pewni, że w najbliższym czasie podejmie pierwsze próby samodzielnego wstawania i poruszania się, często z wykorzystaniem różnych przedmiotów, które pozwolą mu się podeprzeć i utrzymać równowagę.
Wszystkie fazy rozwoju ruchowego u dziecka mają na celu wykształtowanie poczucia równowagi i koordynacji ruchowej. Zanim dziecko zacznie samodzielnie chodzić, musi zostać rozwinięty układ nerwowy oraz mięśnie szkieletowe, które odpowiadają za poruszanie się. W związku z tym nie należy przyspieszać procesu nauki chodzenia poprzez zakup chodzika lub podpieranie dziecka, tak aby starało się poruszać z naszą pomocą.

Najlepsze akcesoria kuchenne dla miłośników pieczenia – cukiernicze niezbędniki

Redakcja maluchy3miasta.pl

Jako redakcja strony Maluchy3Miasta.pl, naszym celem jest dostarczanie rodzicom i opiekunom wartościowych informacji, porad oraz inspiracji dotyczących życia i rozwoju ich dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?