Tutaj jesteś

Kącik czytelniczy w domu to dobry pomysł?

14 lipca 2023 Kobieta kącik czytelniczy w domu


Często mówi się o tym, że czytanie niesie za sobą wiele zalet. To wszystko prawda, ale jednocześnie można mieć wątpliwości, czy zainteresowanie książkami wzrasta. Wydaje się też, że sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, niż niektórym może się zdawać.

Przejście od słów do czynów

Oczywiście nie jest to temat, w przypadku którego można rozmawiać o jednej drodze do sukcesu. Na pewno bardzo ważne jest to, aby nie koncentrować się jedynie na słowach. Słowa są istotne, ale jeszcze większe znaczenie mają czyny – choćby przygotowanie w domu kącika czytelniczego.

Kącik czytelniczy może wydawać się problematyczny, ale nie należy myśleć w takich kategoriach. W końcu nie chodzi o coś, co musi zająć sporo miejsca. Liczy się wyłącznie to, że można rozmawiać o swego rodzaju przekazie – kącik czytelniczy w domu ma ogromny wpływ na ludzi!

Kształtowanie pierwszych nawyków czytelniczych i inna przyszłość

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z nieco innej strony. Jak można określić znaczenie kącika czytelniczego? Czy nie jest przypadkiem tak, że kącikiem czytelniczym określa się miejsce kształtowanie pierwszych nawyków czytelniczych? Można też mówić o rozbudzeniu zainteresowania słowem czy miłości – do czytania i pisania.

Warto też pamiętać o tym, że kącik czytelniczy to zawsze stworzenie właściwej atmosfery. Można opowiadać o zaletach czytania, ale co z tego, kiedy nie ma szansy na pogrążenie się w lekturze? W takim przypadku zalety czytania schodzą na dalszy plan czy wręcz stają się kompletnie nieistotne.

Kącik na miarę wieku

Ważne jest też to, że tworzenie kącika czytelniczego w domu to nie tylko troska o odpowiednie miejsce. Trzeba jeszcze zastanowić się nad lekturami. Potrzebne są lektury adekwatne do okoliczności. O szczegółach można powiedzieć wiele, ale sytuacja jest stosunkowo prosta. Lektury należy dopasować do wieku. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, zawsze można skorzystać z porady jakiejś zaufanej osoby.

Tworzenie miejsca do czytania – kącik bez ograniczeń

Można odnieść wrażenie, że tworzenie kącika czytelniczego to coś, co ograniczone jest w pewnych ramach, ale to wyłącznie pozory. Tak naprawdę wszystko zależy od kreatywności. Zresztą wystarczy zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach. Trudno mówić o tym, że jest jakieś określone podejście.

Dobrze też spojrzeć na to pod kątem tego, co się może wydarzyć. Często koncentrujemy się jedynie na teraźniejszości (co zrozumiałe), ale przecież nie można zapomnieć o tym, co czeka w bliższej lub dalszej przyszłości. W zasadzie trzeba wręcz powiedzieć, że kluczowe są długofalowe efekty. Czytanie nie powinno kojarzyć się z przymusem i co najistotniejsze, jest to czynność, która niesie za sobą wiele zalet.

Warto też mieć świadomość tego, że to nie tak, iż kącik czytelniczy powinno tworzyć się wyłącznie z myślą o dzieciach. Dorośli powinni wiedzieć, że czytanie jest bardzo ważne, ale to wyłącznie teoria. Czy teoria przekłada się na rzeczywistość? Na to pytanie każda osoba powinna sobie odpowiedzieć samodzielnie.

Jak uczyć dziecko odpowiedzialności – praktyczne strategie wychowawcze

Redakcja maluchy3miasta.pl

Jako redakcja strony Maluchy3Miasta.pl, naszym celem jest dostarczanie rodzicom i opiekunom wartościowych informacji, porad oraz inspiracji dotyczących życia i rozwoju ich dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?