Tutaj jesteś

Jak duży jest wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka?

14 lutego 2023 Dziecko wpływ oglądania bajek

Każde dziecko, niezależnie od tego w jakim jest wieku uwielbia bajki. Kolorowy świat przedstawiony na ekranie telewizora czy komputera ciekawi i uczy najmłodszych. Jednak jak duży jest wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka? Czy niesie to za sobą więcej pozytywów, czy też może negatywów? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Telewizja może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rozwój dziecka. Oglądanie telewizji i filmów może dostarczyć dzieciom podstawowych informacji, a także może pomóc w rozwijaniu ich wyobraźni. Niestety, oglądanie telewizji może również mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Oglądanie zbyt dużej ilości telewizji może zmniejszyć ilość czasu, który poświęca się na aktywności fizyczne. Ponadto, dzieci mogą wystawiać się na niekorzystny wpływ treści telewizyjnych, takich jak przemoc, które mogą mieć negatywny wpływ na ich zachowanie. Rodzice powinni więc kontrolować, ile czasu i jakie programy ogląda ich dziecko.

Pozytywny wpływ oglądania bajek na rozwój dziecka

Oglądanie bajek może pomóc dzieciom w ich rozwoju. Bajki dostarczają dzieciom wielu pozytywnych informacji, w tym wiedzy ogólnej, informacji na temat relacji międzyludzkich i wiedzy społecznej. Mogą one pomóc najmłodszym w rozumieniu i rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, a także w rozwijaniu kompetencji społecznych. Bajki również pomagają dzieciom w rozwijaniu ich zdolności językowych i wyobraźni. Dzięki kolorowym animacjom, wymyślnym postaciom, ciekawym historiom i rytmicznej muzyce maluchy rozwijają kreatywność i podstawowe umiejętności.

wpływ oglądania bajek
wpływ oglądania bajek

Poprzez oglądanie bajek, dzieci są w stanie przyswajać nowe słowa i pojęcia, które następnie powtarzają, dzięki czemu szybciej potrafią złożyć poprawne zdania. Jest to morze korzyści, jednak należy pamiętać, że nawet bajki w nadmiarze mogą szkodzić. Powinny być one ograniczane do danej ilości czasu i włączane wyłącznie w przeznaczonej do tego porze. Rozwój dzieci to mimo wszystko głównie ruch, poznawanie świata w rzeczywistej przestrzeni oraz interakcje z innymi ludźmi.

Wady obecności telewizji w życiu najmłodszych

Główną wadą obecności telewizji w życiu najmłodszych jest ograniczenie aktywności fizycznej. Zbyt długie oglądanie bajek i programów prowadzi do uzależnienia, a co za tym idzie zmniejszonej aktywności podczas dnia. Może prowadzić to do otyłości i innych chorób. Samo uzależnienie również jest poważnym problemem. Prowadzi ono do zmniejszenia interakcji z innymi osobami, osamotnienia i spowolnionego rozwoju społecznego. Może się to wiązać z utratą pewności siebie, smutkiem i brakiem umiejętności radzenia sobie z emocjami. Zbyt dlugi czas spędzony przed telewizorem to też zaburzona koncentracja, problemy w nauce i przyswajaniu informacji teoretycznych. Warto również wspomnieć, że podczas nadmiernego oglądania ekranu cierpi wzrok malucha, ponieważ, który wpatrzony w jeden jasny punkt ulega pogarszaniu. 

kącik czytelniczy w domu

Redakcja maluchy3miasta.pl

Jako redakcja strony Maluchy3Miasta.pl, naszym celem jest dostarczanie rodzicom i opiekunom wartościowych informacji, porad oraz inspiracji dotyczących życia i rozwoju ich dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?