Dlaczego powinniśmy uczyć się języka angielskiego? Co sprawia, ze jest on ważny? Jakie korzyści niesie biegła znajomość tego języka i co czyni go wyjątkowym w obecnym świecie.

Angielski to język międzynarodowy już od około kilkudziesięciu lat. Niemal standardem stało się nauczanie go w praktycznie każdym kraju. Około 1,5 miliarda ludzi na świecie mówi po angielsku, a kolejny miliard się go uczy. To więcej niż ilość osób mówiąca po francusku i arabsku razem. Angielski popularnością ustępuje jedynie językowi mandaryńskiemu, wyprzedzając hiszpański. Co więcej niewiele osób opiera się rosnącej popularności języka Brytyjczyków, ponieważ biegły język angielski otwiera wiele możliwości. Każdy pracodawca docenia płynną znajomość języka obcego i często jest ona wymagana.

W podróżowaniu bardzo istotną kwestią jest komunikacja. Nie znając lokalnej mowy, możesz spróbować porozumieć się po angielsku, bowiem jest to oficjalny język w ponad 50 krajach świata, a jak wspomniano wcześniej blisko 1/3 światowej populacji rozumie go przynajmniej dostatecznie. Jednak, co jeżeli nie znasz żadnego słowa w języku angielskim? Machanie rękoma, gestykulacja i powolna artykulacja głosek może być wybitnie zabawna i pozwoli nam nawiązać wiele wakacyjnych przyjaźni, ale nie zawsze umożliwi porozumienie się. Bardziej skomplikowane sytuacje niż zakupy w supermarkecie mogą nagle okazać się wyzwaniem. Jednakże w cywilizowanych krajach niemal zawsze znajdziemy kogoś, znającego komunikatywny angielski, a wówczas rozmowa z obcokrajowcem może okazać się przyjemnością i łatwym zadaniem. Ponadto wiele stron www (ponad 75% wszystkich stron w Internecie), książek, e-booków i szkoleń jest po angielsku. Zwłaszcza w poszukiwaniu specjalistycznej wiedzy warto zasięgnąć do źródeł zagranicznych. Jednak, aby w pełni „wchłonąć” taką lekturę to trzeba opanować nie jedną sprawność językową. Samouk prawdopodobnie zniecierpliwi się bardzo szybko i zapomni o nauce, oddając się przyjemniejszym rozrywkom. Skądinąd niewątpliwie warto mieć dostęp do wiedzy, której inni nie mogą mieć, zważywszy, że wiele rozwiązań w technice, nauce, czy kulturze jest wierną kopią zachodnich standardów.

Na emigracji znajomość języka angielskiego może być kluczowa, bowiem zwykle jest to język, którym wszyscy się komunikują. Możliwość porozumiewania się z przełożonymi i innymi pracownikami to sprawność, która już na starcie da przewagę nad tymi, którzy radzą sobie gorzej z językiem. Dobre opanowanie języka angielskiego to absolutna konieczność, ponieważ to już nawet nie atut, a standard. Pracodawcy wymagają przynajmniej komunikatywnej znajomości angielskiego, aby dołączyć do rekrutacji. Zatem, aby być na przodzie tego peletonu, trzeba język obcy znać lepiej od innych. Ponadto, na przykład w powiecie kłodzkim, w którym poziom bezrobocie wynosi 26% wiele osób postanawia pracować za granicą. Po latach, po skończeniu szkoły zaczynają żałować, że nie korzystali z bezpłatnej nauki, kiedy była taka możliwość. W tym mieście, gdzie stopa bezrobocia jest jedną z najwyższych na Dolnym Śląsku nauka angielskiego jest kluczowa, bowiem otwiera możliwości na zagranicznych rynkach pracy lub przy tworzeniu zagranicznych filii w Polsce. Współcześnie każdy zna przynajmniej kilka angielskich zwrotów, więc kursy językowe, to wielka szansa na zajęcie medalowych pozycji w wyścigu po pracę marzeń.

Język angielski to język biznesu, dyplomacji i nauki. Każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy posługiwali się nim biegle. Jest tak powszechny, że uczą się go wszyscy niemal w każdej szkole na całym świecie i stało się to standardem we współczesnym wykształceniu. Dlatego nie bądźmy gorsi innych krajów Unii Europejskiej i uczmy się języków, zwłaszcza angielskiego, ponieważ w stopniu komunikatywnym jest on bardzo prosty do opanowania ze względu na łatwą gramatykę, niemal te same czasowniki we wszystkich osobach i brak zmiennych końcówek dla rzeczowników.

Kamila Olszowa, mgr filologii angielskiej, lektor i nauczyciel języka angielskiego w liceum z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu indywidualnym i grupowym zarówno dzieci jak i dorosłych.