Polskie tradycje wielkanocne wszyscy znamy. Jednak teraz, gdy coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża za granicę, warto wiedzieć, jakie świąteczne zwyczaje panują w innych krajach. Część jest naprawdę niecodzienna, zabawna i zaskakująca, ale zdecydowana większość ma jedną cechę wspólną – odnosi się do misteriów, jajek i zajączków, czyli symboli także polskich świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielka BrytaniaW Wielkiej Brytanii Wielkanoc nie jest obchodzona zbyt dostojnie. Sklepy są otwarte zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek, więc Brytyjczycy w tym okresie robią zakupy, organizują wypady do parku czy wyjazdy za miasto. Jest jednak pewna bardzo ciekawa tradycja. To tak zwane Egg Rolling – wyścigi jajek. Uczestnicy turlają z górki ugotowane na twardo jajka. Wygrywa ta osoba, której jajko dotrze do mety z nienaruszoną skorupką. Trochę mniej popularnym, ale nadal obecnym w Wielkiej Brytanii zwyczajem jest Pace-Egging. W czasie świąt dzieci chodzą od domu do domu i proszą o czekoladowe jajka. W zamian za nie śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się u danej osoby aż do następnej Wielkiejnocy.
Do typowo angielskich tradycji należy również rozdawanie przez królową w Wielki Piątek pensów wybijanych specjalnie na tę okazję. Pensów jest tyle, ile lat liczy sobie królowa. Monety trafiają do rówieśników władczyni. Obdarowywani są po równo mężczyźni i kobiety.

flaga niemcyW Niemczech głównym symbolem wielkanocnym jest zając, który zostawia jajka. Świąteczna zabawa polega na szukaniu tych jajek, schowanych razem z małymi prezentami. Często umieszczane są one w specjalnie uplecionych gniazdach. W zabawie biorą udział wszyscy bez względu na wiek. Niemiecką tradycją jest również dekorowanie domów zielonymi gałązkami, ozdobionymi kolorowymi, wiszącymi jajkami.

 

 

wlochyWłosi w czasie Wielkiejnocy bardzo często wyjeżdżają z domu. Dotyczy to głównie mieszkańców północnych rejonów, którzy jadą na południe kraju, gdzie jest ładniejsza pogoda. Dlatego też we Włoszech nie znajdziemy wielu wielkanocnych rodzinnych tradycji. Wyjątkiem jest Florencja, gdzie w Niedzielę Wielkanocną organizuje się Scoppio del carro, czyli ogromny pokaz fajerwerków, strzelających ze specjalnego wozu ciągniętego przez białe woły.

 

rosjaWielkanoc w Rosji, zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, obchodzi się zazwyczaj nieco później niż u katolików. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew, trzymając w rękach świece. Niedziela zaczyna się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Rosjanie pozdrawiają się słowami Christos woskresien (Chrystus zmartwychwstał) i trzykrotnie całują w policzki.

 

flaga francjiŚwięta we Francji mają charakter nieco komercyjny. Popularną tradycją jest szukanie całą rodziną czekoladowych jaj, ukrytych w mieszkaniu, a dzieci obdarowywane są czekoladowymi rybami, zającami, barankami.

 

 

flaga-szwecjiZ kolei w Szwecji Wielkanoc to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, w czasie której w powszechnym użyciu są wierzbowe gałązki. Pojawiają się one dosłownie wszędzie: w domach, sklepach, miejscach pracy. Kolejne dni związane są z wieloma przesądami. Zgodnie z nimi na przykład w Wielki Czwartek Wiedźmy Wielkanocne ruszały na miotłach w kierunku tajemniczego uroczyska zwanego „Blakulla”, gdzie słuchały ponoć rad szatana. Obecnie w tym okresie dziewczęta i chłopcy przebierają się za wiedźmy i składają wizyty sąsiadom. W zamian oczywiście oczekują drobnych podarków. Zwieńczeniem świątecznych zabaw jest poszukiwanie wielkanocnych jajek, w których ukryte są słodycze.

flaga-norwegiiDla wielu Norwegów Wielkanoc jest świętem o wiele ważniejszym niż Boże Narodzenie. Okres trwający od Niedzieli Palmowej do pierwszego dnia świąt nazywany jest tam „cichym tygodniem”. Okres wolny od pracy rozpoczyna się w Wielki Czwartek, ale wszyscy, którzy chcą wydłużyć sobie odpoczynek, biorą trzy dni urlopu i w ten sposób mają dziesięć dni wiosennych ferii. Spokojny tydzień wielkanocny kończy się w Norwegii dość nietypowo. W latach 20. ubiegłego wieku narodziła się tam jedyna w swoim rodzaju tradycja świąteczna. Tuż przed świętami ukazała się wtedy książka o mrocznym tytule „Splądrowany nocny pociąg do Bergen”, która odniosła wielki sukces! Od tamtej pory co roku w okolicy Wielkanocy wydawane są w Norwegii książki kryminalne.

wegryPoniedziałek Wielkanocny jest obchodzony w szczególny sposób na Węgrzech. Mężczyźni i chłopcy polewają kobiety wodą, ale najpierw chłopcy recytują przed drzwiami wiersze. W dawnych czasach używano do pryskania wiader, dziś bardziej popularne są perfumy. Potem kobieta zazwyczaj zaprasza mężczyznę do domu, aby dać mu tradycyjny prezent: malowane czerwone jajka, czekoladowego króliczka i pieniądze, trochę jedzenia i kieliszek alkoholu.

Flag_of_Brazil.svgWielki Tydzień w Brazylii to święto wszystkich mieszkańców. W całym kraju odbywają się ogromne, kolorowe procesje. Mężczyźni niosą figurę Jezusa z kościoła w jednym punkcie miejscowości, z kolei kobiety rozpoczynają swoją procesję z figurą Matki Boskiej od innej świątyni. Oba orszaki spotykają się na centralnym placu miejscowości i razem radują się zmartwychwstaniem Chrystusa.

 

 

flaga hiszpaniProcesje i misteria to także wielka atrakcja w Hiszpanii. W prowincji La Roja w San Vicente de la Sonsierra w trakcie wielkotygodniowych pochodów można zobaczyć sceny samobiczowania męczenników. Ochotnicy, którzy zgłaszają się do tej roli, idą boso, owinięci białymi szatami, biczując się, dopóki po ich plecach nie spłynie krew. Innym zwyczajem są wielkopiątkowe pochody w rytmie bębnów. Uczestniczą w nich tysiące bębniarzy, a pora, w której rozbrzmiewa charakterystyczny dźwięk, nazywana jest „Rompida de la hora”.

 

Jak widać, zwyczaje wielkanocne są różne w różnych zakątkach globu. Zazwyczaj obchody świąt są radosne i wesołe. Poznając cudze zwyczaje, nie zapominajmy jednak o własnych. Bo tradycja jest ogromną siłą, której nie wolno lekceważyć.

Wesołych Świąt!