MISTRZOWIE W PASACH” i Kajetan Kajetanowicz

po raz kolejny na festiwalu naukowym E(x)plory 2017 w Gdyni

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny; 21 października godz. 10.00- 18.00

Kreowanie Mody na POPRAWNE zapinanie pasów:

edukacja, zabawa, instruktaże zapinania pasów, symulatory zdarzeń drogowych

21 października „Mistrzowie w pasach” będą uczestniczyć w festiwalu naukowym E(x)plory 2017 edukując uczestników wydarzenia, jak PRAWIDŁOWO zapinać pasy i montować foteliki w pojazdach. Oprócz akcji instruktażowych zaplanowano atrakcje edukacyjno-rozrywkowe z nagrodami. Uczestnicy imprezy będą mieli szanse przeżyć w kontrolowanych warunkach zdarzenie drogowe dzięki trzem symulatorom tj.: symulator zderzeń, symulator dachowania, symulator wybuchu poduszki powietrznej. Wśród młodzieży eksperci brd będą poszukiwać ambasadorów kampanii „Lotos-Mistrzowie w pasach”, którzy zechcą dalej szerzyć wiedzę o POPRAWNYM zapinaniu pasów w samochodzie w swoich środowiskach. Gościem specjalnym festiwalu będzie Kajetan Kajetanowicz, rajdowy Mistrz Europy.

Ogólnopolska kampania społeczna „Mistrzowie w pasach” jest od czterech lat realizowana w całej Polsce. W ramach działań edukacyjnych nie tylko prowadzone są PIT STOP-y – instruktaże na stacjach paliw, ale także prezentacje i warsztaty podczas dużych imprez tj.: Rajdowy Ustroń, Piknik „Bezpieczna droga do szkoły”, seminaria z koncertami „Bezpiecznie – chce się żyć!; a teraz podczas święta nauki w Gdyni.

To już trzecie zaangażowanie „Mistrzów w pasach” w festiwal E(x)plory, gdzie jego uczestnicy dowiedzą się, jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w PRAWIDŁOWY sposób. Eksperci będą demonstrować także, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi. Nie zabraknie materiałów szkoleniowych dla młodzieży oraz dorosłych jak i dla maluchów. Dzieci będą mogły układać puzzle z wizerunkiem rajdowca Kajetana Kajetanowicza i kolorować książeczki. Dla młodzieży i dorosłych zostaną przygotowane warsztaty edukacyjne oraz miejsca doświadczeń zdarzeń drogowych, które będą mieli szanse przeżyć w kontrolowanych warunkach dzięki trzem symulatorom tj. : symulator zderzeń, symulator dachowania, symulator wybuchu poduszki powietrznej. Istotnym aspektem tych praktyk będzie podkreślenie i udowodnienie, że wszelkie umiejętności kierowcy czy wyposażenie w bierne systemy bezpieczeństwa w samochodzie jak poduszka powietrzna i pasy nie pomogą uniknąć niebezpieczeństw podczas prowadzenia pojazdu, jeśli uczestnicy podróży nie będą zapięci w PRAWIDŁOWY sposób. Aktywni uczestnicy warsztatów mają szanse otrzymać niespodzianki i prezenty.

O kampanii „Lotos –Mistrzowie w pasach”

Celem kampanii „Mistrzowie w pasach” jest edukacja w zakresie PRAWIDŁOWEGO ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. W ciągu roku zaplanowano blisko 50 wydarzeń. Dotychczas zorganizowano PIT STOP-y – specjalne punkty instruktażowe na stacjach paliw, a w plenerach spotkania dla dużej publiczności w postaci pikników i festiwali. W okresie jesienno-zimowym odbędą się lekcje bezpieczeństwa dla dzieci w szkołach i przedszkolach, szkolenia dla instruktorów nauki jazdy, seminaria w ramach programu „Bezpiecznie-Chce się żyć!”, występy muzyczne oraz spotkania z uzdolnioną młodzieżą podczas Festiwalu naukowego E(x)plory. Ponadto w czasie 4. edycji kampanii organizatorzy starają się kreować MODĘ NA PRAWIDŁOWE ZAPINANIE PASÓW i poszukują wśród uczestników wydarzeń ambasadorów bezpieczeństwa na drodze, apelujących o zadbanie o zdrowie i życie – własne i wszystkich innych użytkowników dróg.

Ambasadorem kampanii jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i dwukrotny Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.

Patronat nad kampanią objęły m.in. takie instytucje jak: Komenda Główna Policji, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, PIMOT- Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.