Oferta szkół języka angielskiego jest tak bogata, że ciężko jest wybrać tą jedną, właściwą. Na rynku istnieje tyle szkół organizujących kursy i szkolenia języka angielskiego, że decyzja nie jest łatwa. Zapewne wielu z Was także wie, że bardzo często szkoła, szkole nierówna.

Jak więc wybrać najlepszą szkołę? Na co zwracać uwagę, aby nie zmarnować swojego cennego czasu i ciężko zarobionych pieniędzy? Zapoznajcie się z kilkoma cennymi wskazówkami, a decyzja będzie o wiele prostsza.

Po pierwsze certyfikaty jakości szkoły

Dobre szkoły języka angielskiego posiadają rekomendacje Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości Nauczania Języka Angielskiego (PASE). Stowarzyszenie to posiada system oceny jakości szkoły oparty na wyśrubowanych kryteriach.  System ten dokładnie weryfikuje działania szkoły. Potwierdzeniem dobrego poziomu szkoły jest także zrzeszenie w Quality English, a także akredytacja zgodna z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20. grudnia 2003 roku.

Po drugie kwestia nauczyciela

To właśnie nauczyciel jest najważniejszą osobą dla każdego kursanta. To on jest wzorem wymowy, ekspertem gramatyki i skarbnicą wiedzy. Jeśli więc popełnia błędy kursanci będą je powielać. Ważne jest więc by był on odpowiednio wykształcony i posiadał doświadczenie w pracy nauczyciela. Kwalifikacje nauczycieli zazwyczaj można sprawdzić w sekretariacie szkoły.

Niektóre szkoły języka angielskiego umieszczają doświadczenie swoich lektorów na stronie internetowej co znacznie ułatwia zapoznanie się z nimi. Obok odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia nauczyciela ważne jest jego podejście do pracy. Jeśli entuzjastycznie podchodzi on do swojej pracy prowadzone przez niego zajęcia są dynamiczne i ciekawe, a uczniowie zadowoleni. Jeśli zaś nauczyciel wykonuje tą pracę z konieczności i wcale tego nie lubi, kursanci także nie będą mieli ochoty do pracy.

Po trzecie metoda, która wykorzystywana jest do nauki języka angielskiego

Dowiedz się, czy szkoła kładzie większy nacisk na gramatykę, czy może praktyczne mówienie. A może jest po połowie. Dzięki temu będziesz mógł wybrać tą szkołę, która oferuje lepszą metodę nauki. Sprawdź także jakie poziomy zaawansowania nauki oferuje szkoła.

Terminy zajęć w szkole

Dobra szkoła językowa zapewnia duży wybór terminów zajęć na każdym poziomie zaawansowania. Takie rozwiązanie ułatwia uczestniczenie w zajęciach, gdyż nawet nieoczekiwana zmiana planów pozwoli Ci na uczestniczenie w zajęciach w innym terminie.

Liczba osób w grupie

Najlepiej jeśli jest ich 3-6, gdyż w mniejszych grupach jest możliwość częstszego rozmawiania z nauczycielem. A o to przecież chodzi żeby jak najczęściej  ćwiczyć swój język. Grupa nie powinna liczyć więcej niż 10 osób.

Cena kursu

Unikaj szkół, które oferują znacznie niższe ceny niż pozostałe szkoły języka angielskiego. Pamiętaj, że dobra szkoła to wyższe koszty, w których wliczony jest nie tylko sam kurs, ale również podręczniki, słowniki, testy sprawdzające, materiały dodatkowe, wewnętrzne egzaminy oraz konsultacje z metodykiem. Dobre szkoły językowe gwarantują zwrot pieniędzy w przypadku rezygnacji z kursu.

Zaświadczenia i certyfikaty szkoły

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu zaświadczenia, czy certyfikatu po odbyciu kursu już na samum początku sprawdź, czy dana szkoła przygotowuje do egzaminów i wydaje odpowiedni certyfikat europejski. Lepiej sprawdzić wcześniej niż później być rozczarowany.
Jeśli znalazłeś już odpowiednią dla siebie szkołę odwiedź ją osobiście. Na miejscu poznasz obsługę, sprawdzisz czy jest czytelnia i biblioteka, czy jest dostęp do Internetu. Zapytaj czy jest możliwość indywidualnych konsultacji, odrabiania zajęć, lekcji przez Internet, czy przesyłania materiałów na maila.

Kierując się tymi kilkoma prostymi wskazówkami decyzja dotycząca wyboru szkoły języka angielskiego z pewnością będzie dużo prostsza. Szukając renomowanej szkoły warto zasięgnąć również opinii znajomych, którzy uczęszczają już na takie kursy. Mając trochę więcej doświadczenia w tej kwestii pomogą Ci z wyborem.

Edyta Wójcicka – nauczyciel języka angielskiego