Dłuższy weekend wystarczy, by nie tylko dojechać do stolicy Austrii, ale także ją zwiedzić. Wiedeń to miasto o wielu twarzach. To, której z nich poświęcimy najwięcej uwagi, zależy od naszych zainteresowań. Jednak planując wypad rodzinny, nie zakładajmy raczej, że spędzimy sporo czasu w operze, a i wspaniałym muzeom poświęcimy go pewnie mniej, niż gdybyśmy zostawili dzieci w domu. Choć wiedeńskie zbiory można podziwiać przez wiele dni, najmłodsi uczestnicy wycieczki mogą ich nie docenić. W przeciwieństwie bowiem do muzeów londyńskich, takich jak Since Museum czy Natural History Museum, nie są to interaktywne przygody, lecz miejsca, gdzie kultura i sztuka pozwalają nam się odkrywać w ciszy i skupieniu.

Nie znaczy to jednak, że secesyjny Wiedeń – w opinii wielu ludzi dostojny, poważny i „grzeczny” – nie nadaje się na cel rodzinnych wycieczek. Przeciwnie. To miejsce, w którym wspaniałe budowle stanowią tło dla rozrywki w jej najróżniejszych odsłonach.

Z całą pewnością warto odwiedzić Park Schönbrunn, który dostarczy nam atrakcji na cały dzień. Już same parkowe aleje i tajemnicze zakamarki warte są przyjazdu do tej części miasta. Celem wycieczek jest także usytuowany w parku Pałac Schönbrunn – dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej. Niezwykłe wrażenia zapewnia zwiedzanie tutejszej palmiarni – jednej z największych w Europie, w której znajduje się roślinność typowa dla klimatu zimnego, umiarkowanego i tropikalnego. Szczególne doznania czekają na gości, którzy zdecydują się zwiedzać to miejsce nocą.

Wędrując między idealnie przyciętymi żywopłotami i symetrycznymi rabatami parku oraz zaglądając do rozsianych na jego terenie imponujących, pięknych budynków, możemy podziwiać kwintesencję Wiednia – elegancję, przestrzeń, styl.

Wisienką na torcie, która ucieszy przede wszystkim dzieci, będzie wizyta w Tiergarten Schönbrunn, czyli wiedeńskim zoo, do którego wejście znajduje się nieopodal palmiarni. To właśnie tu – w najstarszym ogrodzie zoologicznym świata – przyszła na świat pierwsza w Europie naturalnie urodzona panda wielka.

Ale największa, zdaniem dzieci, atrakcja Wiednia mieści się w innym parku – Wiener Prater. To tu, na dawnych terenach łowieckich Habsburgów, znajduje się wizytówka Wiednia i najbardziej znany diabelski młyn na świecie – Wiener Riesenrad. Wzniesiony blisko 120 lat temu i mierzący ponad 60 metrów młyn jest obecnie główną atrakcją wesołego miasteczka, znanego powszechnie jako Prater.

Sezon na zabawy w tym austriackim lunaparku trwa od marca do października, a w tym roku będzie to sezon niezwykły. Przez cały 2016 rok wiedeńczycy świętują bowiem okrągły jubileusz – 250 lat, odkąd cesarz Józef II udostępnił swoje tereny poddanym, tworząc tym samym publiczną przestrzeń wypoczynku i zabawy dla wszystkich wiedeńczyków.

Na mieszkańców austriackiej stolicy i tysiące gości czekają więc nie tylko stałe atrakcje, takie jak kolejki górskie, karuzele, labirynty, kolejki strachu i inne budzące radość i podnoszące poziom adrenaliny „zabawki”, bez których park rozrywki nie może się obejść, ale także dodatkowe niespodzianki.

Jakie? Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie www.wien.info.pl będą to między innymi:

  • 10.03–21.08.2016: wystawa w muzeum Wien Museum pod tytułem „Do Prater! Wiedeńskie uciechy od roku 1766”. 
  • 16.03–18.09.2016: wystawa „Zabawa między Prater a miastem. Drogi rozrywki” w Muzeum Żydowskim w Wiedniu.
  • 31.03–31.12.2016: wystawa pt. „Wspaniały świat Prater” (Wunderwelten Prater). 250 lat wiedeńskiego parku Prater w Muzeum Sztuki Cyrkowej i Klaunów w Wiedniu
  • 11.06.2016: „Sci Fi Day” dla wszystkich fanów Dartha Vadera, Gwiezdnych wojen i in.
  • 29–31.10.2016: impreza z okazji Halloween z paradą i koncertami DJ-ów
  • 19.11.2016–8.01.2017: zimowy targ oraz sylwester w Prater

Dodatkowo „z okazji wyjątkowego jubileuszu do końca sierpnia 2016 r. w parku rozrywki Prater gościć będzie największa na świecie przenośna kolejka górska: Olympia Looping ma aż pięć (!) pętli, które dostarczają sporej dawki emocji. Kolejka pędzi z prędkością aż do 100km/h na trasie liczącej 1250 metrów długości oraz 32,5 metra wysokości. Maksymalne przeciążenie działające na zwiedzających to 5,2 G (czyli 5,2-krotność własnej wagi)”.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato to najlepszy czas, by wybrać się z rodziną do Wiednia.