Dni stają się dłuższe, temperatura rośnie, a słońce coraz częściej wygląda zza chmur. Nic dziwnego, że zaczynamy powoli planować weekendy na świeżym powietrzu. Mieszkając nad morzem, niedaleko wspaniałych kaszubskich jezior i rzek, nie powinniśmy zapominać o dostępnych dla każdego atrakcjach wodnych.

W najbliższych okolicach Trójmiasta biegnie kilka bardzo ciekawych szlaków kajakowych. Sprzęt możemy wypożyczyć na licznych przystaniach, a potrzebujemy do tego jedynie chęci i niewielkiej sumy pieniędzy. Na weekendowe wyprawy polecamy szczególnie dwie trasy: spływ Radunią i Kanałem Elbląskim (choć ten drugi w całości zajmie nam trochę czasu).

Radunią możemy przepłynąć z Kaszub do Gdańska. Spływ rozpoczynamy od Jezior Raduńskich, a kończymy aż przy ujściu Raduni do Motławy w Gdańsku. Możemy też dopłynąć tylko do Żukowa, bo dalej nie jest już ani tak ładnie, ani tak ciekawie. Najpierw płyniemy przez jeziora, a dopiero za jeziorem Trzebno zaczyna się wyłącznie rzeczny szlak. Przełom następuje za Babim Dołem, gdzie za sprawą licznych kamieni i zwalonych drzew nurt nabiera tempa i szlak robi się trudny i wymagający. Od miejscowości Trątkownica rozpoczyna się tzw. Jar Raduni, który na pewno dostarczy kajakarzom wielu wrażeń. W szalonym biegu rzeka dociera do sztucznie utworzonego jeziora w miejscowości Rutki pod Żukowem, gdzie kończy się Jar Raduni i gdzie zazwyczaj kończą się wszystkie spływy. Szlak można przepłynąć spokojnie w cztery dni, więc należy podzielić go na kilka etapów, w zależności od umiejętności kajakarzy. Z Żukowa bez kłopotów dojedziemy do Trójmiasta i w głąb Kaszub.


Podczas spływu czekają nas liczne atrakcje. Szczególnie interesującą częścią trasy jest Jar Raduni. Rzeka ma tu duży spadek, a zatem także bardzo rwący nurt. Na tym odcinku napotkamy sporo poprzewracanych kłód i innych przeszkód. Rzeka miejscami wygląda jak górska. O takim charakterze świadczą też rosnące wzdłuż niej rośliny jest tu wiele gatunków, które poza Kaszubami występują wyłącznie w wysokich górach.

Po drodze, między Jeziorem Raduńskim Górnym a Jeziorem Stężyckim na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, możemy odwiedzić malowniczą wieś Stężycę. Warto też zatrzymać się na chwilę w niedocenianym Żukowie. Znajduje się tu m.in. pochodzący z XIII wieku kościół norbertanek pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Jana z 1604 r., a także barokowa kaplica cmentarna św. Jana Nepomucena z 1754 r., postawiona dla upamiętnienia dziewięciu zakonnic zamordowanych w 1226 r. przez Prusów.

Z Gdańska kajakiem można dotrzeć również na jezioro Jeziorak. Trasa wiedzie z Gdańska nad Zalew Wiślany tzw. Pętlą Żuławską, a potem już Kanałem Elbląskim do Miłomłyna (można jednak napotkać utrudnienia, ponieważ ten fragment szlaku jest remontowany).

Kanał Elbląski (nazywany również Kanałem Ostródzko-Elbląskim) to jeden z ciekawszych szlaków wodnych pod względem krajoznawczym i technicznym. Różnica poziomów między początkowym a końcowym odcinkiem kanału wynosi niemal 100 metrów, dlatego też wybudowano na nim wiele pochylni oraz śluz. W większości z nich nie trzeba nawet opuszczać kajaka, wystarczy skorzystać z rozwiązań technicznych i przeżyć naprawdę ekscytujące chwile.
Na koniec wpływamy na Jeziorak, fantastyczne jezioro, nad którym leży między innymi Iława. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Wzdłuż jego brzegów znajdziemy wiele pól biwakowych i ośrodków wypoczynkowych.
Na trasie warto odwiedzić miejscowość Ruś Mała. Ta wieś letniskowa i agroturystyczna usytuowana jest w pobliżu Rezerwatu Sosny Taborskiej. Do tutejszych zabytków należy XIX-wieczny poniemiecki cmentarz.
Inną atrakcją jest miejscowość Stare Jabłonki, gdzie można zobaczyć m.in. bunkry stanowiące początek fortyfikacji Pozycji Olsztyneckiej.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by płynąć kajakiem, możemy wybrać się na wycieczkowy rejs statkiem. W Gdańsku załoga statku Pirat oferuje 40-minutowe rejsy widokowe, rozpoczynające się i kończące przy sopockim molo, oraz dalekie czartery po całej Zatoce Gdańskiej. Rejsy czarterowe startują od kwietnia.

Inną ciekawą opcją jest wyczarterowanie barki turystycznej na szlaku Pętli Żuław. Zmiana przepisów dotyczących wymaganych uprawnień do prowadzenia łodzi motorowych umożliwia obecnie wypożyczanie barek także osobom nieposiadającym uprawnień motorowodnych (patent jest wymagany tylko na odcinku SobieszewoGdańsk i na Zalewie Wiślanym). Przed rozpoczęciem rejsu organizowane jest kompleksowe szkolenie, po którym swobodnie można manewrować wynajętą jednostką.

Pętla Żuławska to niezwykle atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna, łącząca ze sobą szlaki Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej.

Na turystów czeka nowoczesna infrastruktura wodniacka. Pętla Żuławska łączy w sobie atrakcyjną sieć szlaków wodnych, wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę, z fascynującą przyrodą oraz atrakcjami dziedzictwa kulturowego. Wśród tych ostatnich wyróżniają się unikatowe w skali kraju budowle gotyckie oraz pozostałości po holenderskich osadnikach menonitach: domy podcieniowe i wiatraki, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone i śluzy. Dzięki walorom przyrodniczym, hydrograficznym, kulturowym i utworzonej kompleksowej infrastrukturze, szlak może śmiało pretendować do miana miejsca najlepiej przygotowanego do uprawiania turystyki wodnej w Polsce. W sezonie 2017 z powodu remontu śluzy Przegalina niedostępny będzie odcinek trasy za śluzą ok. 20 km (Gdańsk). Alternatywą są odcinki do Sztutowa, popłynięcie na Zalew Wiślany lub na Jezioro Drużno, co szczególnie polecamy miłośnikom przyrody. Remont śluzy rozpocznie się w drugiej połowie maja.

Jak widać, wybór wodnych szlaków na Pomorzu jest olbrzymi. Wsiadajmy więc na kajak, barkę, statek czy inną jednostkę pływającą i odkrywajmy piękno północnej Polski z perspektywy wody!

Ewa Łuczak