Trwa wyposażanie gdańskich szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt komputerowy. W minionych dwóch latach nowe komputery wraz z oprogramowaniem zakupiono dla 68 placówek. Dla pozostałych mają być kupione w przyszłym roku. Od 2016 r. w trzech przetargach zakupiono na potrzeby pracowni do nauki informatyki 1201 komputerów stacjonarnych dla 58 szkół oraz 159 laptopów dla 10 szkół. Wartość wszystkich umów to prawie 3,2 mln zł.

 

Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Grzegorz Kryger poinformował, że w minionych dwóch latach udało się utworzyć nowoczesne pracownie informatyczne w około dwóch trzecich gdańskich szkół. Wszystkie szkoły mają mieć takie pracownie do końca 2019 roku.

 

Od roku szkolnego 2017/2018 nowa pracownia działa m.in. w szkole podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej. Nauczycielka informatyki, Edyta Banacka powiedziała, że do dyspozycji uczniów jest ponad 20 komputerów wyposażonych w oprogramowanie Windows 10. – To zapewnia bardzo duży komfort pracy bo każdy uczeń ma swoje stanowisko, może zapisać efekty swojej pracy podczas lekcji i wrócić do nich na kolejnych zajęciach – tłumaczy. Uczniowie mogą realizować dłuższe i większe projekty, nie tracą też czasu na uruchamianie sprzętu czy na przerwy z powodu jego awarii. Przyznaje, że pracownia jest przez cały czas „oblegana”. Oprócz zajęć informatycznych w pracowni odbywają się też zajęcia z innych przedmiotów. Do SP 12 uczęszcza około 1,3 tys. uczniów. W szkole są trzy pracownie komputerowe, z których jedna jest wyposażona w najnowszy sprzęt. 

 

Natomiast w SP 84 przy ul. Otomińskiej w dzielnicy Kiełpino Górne uczniowie korzystają z laptopów. Uczniowie klas młodszych 0-II korzystają z małych notebooków dostosowanych rozmiarami do „małych rączek” a uczniowie klas III-VIII mają do dyspozycji standardowe notebooki (laptopy) biurowe. Szkoła otrzymała 26 laptopów w 2016 roku.

 

Dyrektor placówki, Iwona Racinowska – Kulawy podkreśla, że laptopy bardzo sprawdzają się w jej szkole. Opowiada, że podczas zajęć każdy uczeń ma do sprzęt do swojej dyspozycji laptopa i jest do tego konkretnego urządzenia przypisany przez cały rok szkolny. Oznacza to, że w danym roku szkolnym z konkretnego laptopa korzysta tylko określa grupa uczniów. Dyrektor SP 84 podkreśliła, że podczas zajęć uczniowie m.in. poznają języki programowania (np. Python, Baltie, Scratch), tworzą strony internetowe oraz przygotowują prezentacje tematyczne i projekty plakatów, wizytówek czy zaproszeń na różne okazje. Zaznaczyła, że nowoczesny sprzęt umożliwia nie tylko realizację przewidzianego programu nauczania ale też – w zależności od inwencji i umiejętności nauczyciela – znaczne poszerzenie zakresu tego programu. 

 

Iwona Racinowska – Kulawy podkreśla, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi, którym dysponuje szkoła, także nauczyciele mogli uczestniczyć w kursach podnoszących ich kwalifikacje. Pozwoliło to m.in. na wykorzystanie nowatorskich metod nauczania

 


zdjęcia:

Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl