Wybór odpowiedniego miejsca do zamieszkania wraz z całą rodziną to poważna decyzja, która ma wpływ na jakość życia. Jak spośród obszernej oferty wybrać to jedno osiedle?

Na co warto zwrócić uwagę

_MG_1400Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest z pewnością dogodna lokalizacja. Idealne osiedle przyjazne rodzinie to takie, w którym codzienność upływa w otoczeniu natury, a dotarcie do centrum miasta nie zajmuje więcej niż 15 minut. Obecność Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w zielonej dzielnicy Gdynia Zachód oraz liczne szlaki turystyczne zachęcają do wspólnej, aktywnej rekreacji. Wybierając lokalizację, warto zapoznać się więc z planem zagospodarowania przestrzennego danego regionu oraz planem rozbudowy osiedla zaproponowanym przez dewelopera. Istotnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej, komunikacji miejskiej oraz ścieżek rowerowych. Rodzinie z dziećmi z pewnością sprzyjać będzie bliskość placówek edukacyjnych, takich jak przedszkola i szkoły. Dodatkowo jakość życia podnoszą funkcjonujące w okolicy przychodnie, apteki, sklepy, markety spożywcze, siłownie i baseny.

Co powinno znaleźć się na osiedlu?

Aby zapewnić mieszkańcom komfort, osiedle powinno umożliwiać im zaspokojenie wszelkich bieżących potrzeb w najbliższym otoczeniu. Powinny tu zatem działać sklepy i delikatesy oraz podstawowe usługi typu poczta, gastronomia, fryzjer, apteka. Warto zwrócić uwagę, czy mieszkańcy osiedla mają dostęp do komunikacji miejskiej oraz w jakiej odległości znajduje się przystanek. Obecnie na rynku deweloperskim zauważa się coraz silniejszą tendencję do projektowania osiedli z wydzielonymi strefami mieszkalną i publiczną, z miejskimi skwerami oraz handlem i usługami. Takie osiedla, jak Wiczlino-Ogród w Gdyni, z bogatym programem uwzględniającym rekreację, zakupy i wypoczynek w domowym zaciszu, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród rodzin. Zapewniają one bowiem prywatność, poczucie bezpieczeństwa, komfort i relaks.

Zabudowa osiedla powinna być przemyślana i dopracowana w każdym calu

Kameralna zabudowa mieszkalna, licząca średnio 3,4 kondygnacje, z estetyczną elewacją, z miejscami parkingowymi, halą garażową oraz windą, to standard dla osób ceniących komfort i bezpieczeństwo. Dobrą atmosferę na osiedlu Wiczlino-Ogród tworzą zadbane tereny zielone i ogródki, a także starannie dobrana mała architektura oraz klimatyczne oświetlenie. Istotna jest również obecność terenów rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak place zabaw, siłownie zewnętrzne i boiska. Warto zwrócić uwagę na ich liczbę, nowoczesność, atrakcyjność i stan, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Jakie mieszkania najczęściej wybierają rodziny?

_MG_1862 - KopiaPoszukiwania wymarzonego mieszkania najlepiej rozpocząć od określenia potrzeb wszystkich domowników. Własna wizja pomoże dokonać optymalnego wyboru. Wśród najważniejszych elementów z pewnością trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

– odpowiednia liczba pomieszczeń – każdy domownik powinien mieć swoją prywatną, komfortową przestrzeń. Należy też wziąć pod uwagę ustawność i metraże poszczególnych pomieszczeń. Zastanowić się nad liczbą możliwych do zaaranżowania miejsc do przechowywania rzeczy. Czy w mieszkaniu jest przewidziana jakaś powierzchnia na garderobę oraz na pozostałe szafy;

– położenie mieszkania względem stron świata. W zależności od naszego trybu życia warto zadbać, aby mieszkanie było odpowiednio doświetlone;

– balkony i tarasy z wejściem ze strefy dziennej – z pewnością przyczynią się do jeszcze większego doświetlenia mieszkania, a w ciepłe dni mogą być miejscem, w którym miło spędza się czas z rodziną;

– liczba dostępnych miejsc postojowych zewnętrznych oraz obecność hali garażowej w budynku;

– windy, wózkarnia i odpowiednio duże i liczne komórki lokatorskie w budynku.

Przed zakupem mieszkania

Nie wszyscy jesteśmy i też nie wszyscy musimy być ekspertami w dziedzinie finansów. Przed udaniem się do banku warto skorzystać z pomocy doradców finansowych u wybranego dewelopera. Specjaliści przybliżą nam wszelkie możliwości finansowania wymarzonego mieszkania w Gdyni Zachód. Warto zapoznać się również z nowymi, korzystniejszymi – zwłaszcza dla rodzin – warunkami dofinansowania kredytu w programie MDM. Od 1 września 2015 roku wzrósł mnożnik służący do wyliczenia dofinansowania, zniesiono też maksymalną wysokość powierzchni mieszkania. Dodatkowo dla rodzin z minimum trójką dzieci zostanie zniesiony obowiązek zakupu pierwszego mieszkania oraz maksymalny próg wiekowy. Dzięki temu rodzina będzie mogła poprawić swoje warunki mieszkaniowe bez konieczności zbycia już posiadanego mieszkania. Zmiany umożliwiają również skorzystanie z kredytu z dofinansowaniem osobom niespokrewnionym i niepozostającym w związku małżeńskim.

artykuł i zdjęcia dzięki uprzejmosci www.hossa.gda.pl