Wiele osób nie jest usatysfakcjonowana czystością polskich plaż. Narzekają na zbyt rzadkie sprzątanie, niedostatek koszy na śmieci, pozostawiane w piasku kapsle i niedopałki, a nawet psie odchody. Biorąc jednak pod uwagę jak licznie z nich korzystamy, a niektórzy niestety nie wykazują się przy tym troską o porządek, trudno się dziwić, że nie zawsze czystość jest idealna.

Jednak międzynarodowe jury jest usatysfakcjonowane stanem wielu nadbałtyckich plaż i zdecydowało się przyznać 27 z nich najwyższe odznaczenie – Błękitną Flagę. Flagi w tym kolorze powiewają też w 6 marinach.

Wyróżnienie każdorazowo przyznawane jest tylko na rok. Błękitna Flaga potwierdza, że kąpielisko spełnia najwyższe wymagania dotyczące czystości plaży i wody, bezpieczeństwa przebywających w wodzie osób oraz troski o środowisko naturalne. Zdobyć mogą je plaże, wyposażone w toalety (także dla osób niepełnosprawnych), kosze na śmieci i pojemniki do zbiórki surowców wtórnych. Jurorzy sprawdzają też, czy plaża nie jest zanieczyszczona ściekami. Koniecznym warunkiem uzyskania wyróżnienie jest też strzeżone kąpielisko i źródło wodny pitnej. Na plaże oznaczone Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, wprowadzać na nie zwierząt czy biwakować.

Jurorzy podejmujący decyzję o przyznaniu tego wyróżnienia wywodzą się z różnych organizacji związanych z turystyką i ochroną środowiska – Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Które polskie plaże i mariny uzyskały w tym roku Błękitną Flagę?

Województwo pomorskie:
Gdańsk – Brzeźno Molo, Gdańsk – Dom Zdrojowy, Gdańsk – Jelitkowo, Gdańsk – Orle, Gdańsk – Stogi, Gdańsk – Sobieszewo, Gdynia – Śródmieście, Jastrzębia Góra, Sopot – Koliba, Ustka – Plaża Wschodnia, Władysławowo.

Województwo zachodniopomorskie:
Dziwnów, Dziwnówek, Grzybowo, Kołobrzeg – plaża centralna, Kołobrzeg – plaża zachodnia, Międzywodzie, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Pustkowo, Rewal, Świnoujście – Uznam, Trzęsacz, Ustronie Morskie – Nadbrzeżna.

Mariny:
Gdańsk, Gdańsk Tamka, Gdynia, Szczecin Camping Marina PTTK, Wapnica, Przystań Jachtowa – Basen Północny w Świnoujściu.

Wyróżnienie uzyskały też trzy kąpieliska śródlądowe:
Lubczyna, Moryń i Stępnica.