Często ostatnio słyszy się określenie „nowocześni rodzice”. Ale co właściwie oznacza nowoczesność  w rodzicielstwie? Czy chodzi tylko o współczesne rozwiązania ułatwiające opiekę nad dzieckiem? Czy jest to swego rodzaju moda czy raczej dojrzała postawa i sposób na życie?

W świecie gadżetów i akcesoriów

W dzisiejszych czasach kompletowanie wyprawki może się wydawać bardziej skomplikowane (a na pewno inwazyjne dla portfela), ponieważ na rynku jest coraz więcej przydatnych przedmiotów. Z drugiej strony dzięki nim wychowywanie dziecka staje się dużo prostsze. Klasyczny przykład takich zbawiennych gadżetów to elektroniczne nianie, które poprzez system audio i wideo pozwalają kontrolować to, co dzieje się z maluchem, nawet gdy znajduje się on w innym pomieszczeniu. Bardzo praktyczne są też specjalne smoczki podające lekarstwa. Współczesne kobiety często łączą macierzyństwo z karierą zawodową, zatrudniają więc także opiekunki – w związku z tym coraz bardziej powszechne staje się instalowanie w domu specjalnych kamer, dzięki którym można mieć na oku zarówno dziecko jak i nianię, co stanowi dla rodziców ogromny komfort psychiczny.

Nowoczesne wychowanie

Zatem nowocześni rodzice mają na uwadze nie tylko dobro swojej pociechy, ale także własną wygodę i nie wahają się przed ułatwianiem sobie życia. Co ważne, kupując pomocne akcesoria, nie wybierają byle czego – są wymagający i sięgają po produkty z wysokiej półki. Nie bez znaczenia są też dla nich względy ekologiczne. Wynika to z pewnością z faktu, iż coraz później decydujemy się na rodzicielstwo, a więc mamy stabilną sytuację materialną i możemy sobie pozwolić na więcej. Jednak nowoczesny rodzic to nie gadżeciarz-karierowicz, lecz osoba zdolna do autorefleksji i świadoma tego, że dziecko trzeba wychować na zaradnego i wartościowego człowieka. Współcześni rodzice są oczywiście uważni i czujni, nie oznacza to jednak nadopiekuńczości i trzymania dziecka pod tak zwanym kloszem. Zdają sobie również sprawę z tego, że rozpieszczanie malucha i spełnianie wszystkich jego zachcianek nie prowadzi do niczego dobrego, zaś konsekwencja, ustalanie granic i zasad dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i procentują w przyszłości.

Mówiąc o nowoczesnych rodzicach, warto wspomnieć o roli ojca, która w ostatnich czasach ulega swoistej metamorfozie – tata coraz rzadziej jest tym, który zarabia na utrzymanie rodziny a dziećmi zajmuje się w niedzielę po południu. Mężczyźni chcą czynnie uczestniczyć w wychowywaniu dzieci, zależy im, by być autentycznym, zaangażowanym rodzicem, a nie tylko figurą.