Utwory dla najmłodszych przeżywają renesans popularności. W internecie powstaje coraz więcej top list z utworami, które pozwalają dzieciom rozwijać się i uczyć. Piosenki to nie tylko sposób na poznawanie literek czy słów, ale też oswajanie z ważnymi wartościami takimi jak przyjaźń czy współpraca.

My jesteśmy krasnoludki”, „Witaminki dla chłopczyka czy dziewczynki”, „Na raz, na dwa” czy „Zając poziomka” to utwory doskonale znane większości trzydziestoparolatków. W czasach kiedy nie było łatwego dostępu do komputerów, telewizji i internetu, często stanowiły główną formę rozrywki. Od pewnego czasu piosenki dla dzieci znów wracają do łask. Wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarkę na popularnych kanałach z filmikami, aby zobaczyć jak liczne są podobne propozycje. Nic dziwnego: skoczne melodie dla najmłodszych pełnią nie tylko funkcję zabawową, ale przede wszystkim wspomagają rozwój. Nucąc podobne przeboje, maluchy łatwiej przyswajają wiedzę, np. uczą się liczyć czy czytać. Rodzice mogą bez obaw zostawiać swoją pociechę przed monitorem komputera, mając pewność, że spędzony w ten sposób czas nie pociąga za sobą żadnych zagrożeń, a jedynie korzyści.

Muzycznie o sile przyjaźni

Rymowanki z kolorową grafiką i muzycznym podkładem coraz częściej poruszają także kwestie społeczne, np. przekazują zasady dobrego wychowania, podkreślają wartości, którymi warto kierować się na co dzień. Dzieci przyswajają te wiadomości w sposób naturalny i wprowadzają je do swojego codziennego życia.

Przykładem wpajania zasad w wesołej i przyjaznej formie jest np. piosenka, pt. „Owocowa paczka”. Jej bohaterami są Gruszka, Cytrynka, Jabłuszko i Jeżynka. Każda zwrotka trwającej ponad 3 minuty piosenki to opowieść o perypetiach, jakie spotykają tytułową grupę przyjaciół. Dzieci mogą się z nich dowiedzieć, że nawet z pozornie trudnej sytuacji jest wyjście, jeśli mamy kogoś blisko siebie, kto pomoże pokonać nam wszystkie przeszkody. I tak Pomarańcza nie tylko wspiera Cytrynkę w odnalezieniu drogi, ale też rusza z nią w dalszą trasę. Truskawka uczy Jeżynkę puszczania latawców, udowadniając, że z odpowiednim towarzyszem u boku można spełnić wszystkie marzenia. Utwór pokazuje też najmłodszym, że każdy jest na swój sposób wyjątkowy i nie należy oceniać innych po pozorach. Jabłuszko przekonuje Gruszkę, aby nie reagowała na docinki dotyczące swojego pokaźnego brzuszka, bo to właśnie on czyni ją wyjątkową.

Utwory dla małych to wielkie hity

Okazało się, że piosenka robi prawdziwą furorę wśród najmłodszych oraz ich rodziców – mówi Michał Bonecki z firmy Perfetti Van Melle, która przygotowała utwór. – Jedna z naszych marek – Fruittella oferuje produkty wszystkim do rodzin z dziećmi. Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przygotować dla nich coś specjalnego, wykonać gest w ich stronę. Zależy nam również, aby propagować pozytywne wartości i uczyć dzieci od małego współpracy w grupie, która jest niezwykle ważną umiejętnością w dzisiejszych czasach i z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Bonecki dodaje, że sam jest pod wrażeniem tego, jakim ogromnym odzewem cieszy się utwór o „Owocowej paczce”. W ciągu kilkunastu dni od emisji utworu na Youtubie internauci odtworzyli ją ponad 200 tys. razy – wyjaśnia. – W niedługim czasie po premierze uzyskaliśmy też prawie 600 subskrypcji.

Jak widać powrót to tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy z wykorzystaniem muzyki w nieco uatrakcyjnionej formie doskonale sprawdza się w dzisiejszych czasach i potrafi zdziałać cuda. A jakie są wasze ulubione piosenki dla dzieci? Które najbardziej podobają się waszym maluchom?