Zima rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę, dlatego obozy zimowe są zupełnie inne niż letnie. Co więc warto wiedzieć, wybierając zimowisko? Na co zwrócić uwagę wybierając obóz zimowy dla swojego dziecka?

Obozy narciarskie i snowboardowe
Zapisują się na nie dzieci, które już jeżdżą na nartach, ale także dzieci, które jeszcze nie próbowały tego sportu. Wybierając obóz, zwróćmy więc uwagę na program na stoku, ilość godzin spędzanych na nauce, grupę wiekową, liczebność grup oraz to, czy zajęcia są cały czas z instruktorem. Dla dziecka zupełnie początkującego najlepsze będzie takie zimowisko, gdzie zajęcia są nie za długo (np 3-4 godziny dziennie a nie 7-8 godzin) i cały czas pod okiem instruktora. Natomiast zajęcia krótsze (np 1-2 godziny dziennie) to za mało, by przez turnus ferii nauczyć się jazdy, taka ilość zajęć raczej musi być traktowana jako rozrywka a nie nauka.

Dzieci początkujące wymagają opieki non stop, szkolenia przez cały czas pobytu na stoku oraz małych grup zajęciowych – najlepiej nie mających więcej niż 6-8 osób (szczególnie w przypadku dzieci młodszych, do około dziesięciu lat).

Dla dzieci początkujących polecane są obozy w Polsce, na stokach z odpowiednimi dla początkujących trasami. Dzieci zaczynające dopiero przygodę z nartami korzystają z małych wyciągów orczykowych na stokach o małym nachyleniu, najlepiej na specjalnie wydzielonych stokach „dla początkujących”.
Nauka snowboardu jest dla odrobinę starszych uczestników, zwykle powyżej dziewięciu lat. Jeżdżą też dzieci młodsze, ale jeśli są drobnej budowy, mogą mieć jeszcze problemy z opanowaniem deski, wymaga ona siły i kondycji bardziej niż narty, które są przeznaczone już dla maluchów od czwartego roku życia.
Jeśli na zimowisko zapisujemy dobrze jeżdżące dziecko, warto wybrać ofertę z doszkalanie, dla zaawansowanych, może z wykorzystaniem snow-parków, z długimi trasami zjazdowymi i dobrymi wyciągami.KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej przygotował odpowiednią ofertę zarówno dla Smyków,  jak i Starszaków!
U organizatora dostępne są obozy narciarskie oraz snowboardowe. Z Kogisem Uczestnicy będą jeździli w najlepszych stacjach narciarskich w Polsce: w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy, Kaniówce i Bani oraz na stokach w Jurgowie, Kluszkowcach i Czarnej Górze. Instruktorzy na pierwszych zajęciach podzielą dzieci na grupy według stopnia zaawansowania – tak, aby każda grupa trenowała adekwatnie do swoich umiejętności.

OBOZY NARCIARSKIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 

OBOZY SNOWBOARDOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Program po stoku został tak skonstruowany aby dzieci i młodzież nie zaznali nudy. Czekają na nich m.in. wycieczka do termalnego aquaparku, turniej oscypka, slide snow, wieczór regionalny wraz z pieczeniem kiełbasek, mega twister, xbox kinect room, dart&art master, zimowa dyskoteka, tobeez, planszówkowy zawrót głowy, bilard, bounce off, biała integracja i zjazdy na górce, wieczór filmowy z gorącą czekoladą i wiele więcej!

Z fabułą, sportowo i artystycznie zimą
Dla dzieci najważniejsze jest, aby dobrze się bawić na obozie i robić to, co się najbardziej lubi. Nie każdy jest fanem nart i snowboardu. Fajną alternatywą są obozy łyżwiarskie, rekreacyjne lub tematyczne. Czasy, gdy na zimowiskach dzieci „po prostu były” już dawno minęły, obecnie niemal każdy wyjazd jest podporządkowany określonemu tematowi.
Jak co roku Kogis oferuje wiele ciekawych tematyk. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Dla dzieci: ZIMOWISKO ŁYŻWIARSKIEPRZYGODOWETYLKO DLA DZIEWCZYNARTYSTYCZNEZ LEGODETEKTYWISTYCZNEZ JĘZYKIEM ANGIELSKIM ORAZ SURVIVAL

Dla młodzieży: ZIMOWISKO ŁYŻWIARSKIEBIEGÓWKIFOTOGRAFICZNERPGGITAROWEOTAKU – ANIME I MANGAKRYMINALNECHILLOUTOWE

Niezależnie od wyboru tematyki, warto jest usiąść z małym obozowiczem i wspólnie przeczytać uważnie ofertę organizatora, aby dziecko było świadome programu na jaki się decyduje.

 
Brak śniegu na zimowisku
Często rodzice obawiają się, że podczas pobytu ich pociechy na zimowisku zabraknie śniegu. W czasach, gdy warunki atmosferyczne płatają nam nieustanne figle, można mieć wątpliwości co do „białej zimy” każdego roku. Organizatorzy również zdają sobie sprawę z takiej niefortunnej ewentualności i są do niej należycie przygotowani.Jeśli szczególnie zależy nam na szaleństwach na śniegu, wybierzmy obóz organizowany w Tatrach lub Beskidach, gdzie śnieg utrzymuje się najdłużej i leży nawet wtedy, gdy w reszcie kraju panuje odwilż. Stoki, na których odbywają się zajęcia sportowe, są sztucznie naśnieżane. W ofertach dobrych organizatorów czas poza stokiem wypełniony jest innymi atrakcjami, które nie wymagają śniegu. Nie znaczy to, że uczestnicy spędzają czas wyłącznie w budynkach – organizuje się wówczas gry w terenie, zabawy na powietrzu, wycieczki, ogniska. Nigdy nie zdarza się tak, że uczestnicy pozostawieni są sami sobie. Jednak bardzo rzadko w czasie ferii zdarza się, aby w górach nie było śniegu. W miastach to nie do uwierzenia, ale naprawdę w Beskidach czy Tatrach duże ilości śniegu zimą to norma i rzadko zdarza się odwilż. W stacjach narciarskich wyciągi niemal nigdy nie są wyłączane, gdyż trasy są sztucznie naśnieżone i mają grubą warstwę śniegu, która naprawdę długo się rozpuszcza.

 

Wybierając obóz w centralnej czy północnej części kraju, poza górami, niestety musimy się liczyć z tym, że polskie zimy są obecnie ubogie w śnieg. Dlatego zimowisko tam organizowane nie może się na śniegu opierać, musi mieć bardzo bogaty program możliwy do realizacji przy braku zimowej aury.

Nie mniej jednak – najważniejszy jest sam wyjazd, zmiana otoczenia i odpoczynek od codzienności – zatem warto wyjeżdżać na ferie zimowe.

 
Autorem artykułu jest Kogis Portal Turystyki Dziecięcej.