Zapraszamy na Święto Miasta!

Hasło tegorocznej 10. edycji „Święta Miasta” to  „Gdańskie dzielnice i ich tajemnice”.  Wiele atrakcji odbywającej się w sobotę 24 maja imprezy będzie nawiązywać właśnie do różnorodności i historii dzielnic ponadtysiącletniego Gdańska.

Centralnym punktem obchodów będzie Targ Węglowy, gdzie już od godzin porannych będzie można wziąć udział w IX Rodzinnym Biegu Gdańszczan. Kolejną atrakcją dla rodzin będzie mega-gra z przestrzenną planszą oraz możliwość poznania bliżej historii gdańskich dzielnic na stoiskach osad dzielnicowych.

Wiedza na temat Gdańska będzie też dostępna na wystawie przestrzeni miejskiej. W strefie mediów społecznościowych będzie można zobaczyć jak funkcjonuje redakcja Miasta Gdańska i na czym polega codzienna praca redaktorów na profilach miasta na Facebook’u czy Instragramie. Fani i followersi będą mieli m.in. okazję zdobyć upominki oraz zrobić sobie zdjęcie w specjalnej social-mediowej ramce.

W Centrum Stworzonym dla Zdrowia każdy pozna sekrety funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie zabraknie też atrakcji dla amatorów ruchu, którzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach fitness. Z kolei dla łasuchów miasto przygotowało babeczkowy tort urodzinowy.

To również na Targu Węglowym stanie scena muzyczna, na której wystąpią cheerleaderki, zespoły wokalno-muzyczne z Pałacu Młodzieży, zespół tańca szkocko-irlandzkiego ”Trebraruna”, zespół  pieśni i tańca UG- „Jantar”, chór Sceny Muzycznej oraz zespół „Słowiańska dusza”.

Poza terenem Targu Węglowego również zaplanowano ciekawe wydarzenia. Nie zabraknie tradycyjnej Parady Vivat Gdańsk Vivat Rzeczpospolita. Ulicą Długą przejdzie też V Bursztynowa Parada, która zakończy się pokazem bursztynowej kolekcji oraz odsłonięciem miniatury Ratusza Głównego Miasta.

Z kolei na scenie pod Zieloną Bramą wykonane zostaną dawne i najnowsze gdańskie kompozycje na chóry, carillon i kwintet dęty blaszany. A po koncercie odbędzie się parada Wiwat Gdańsk! Wiwat Rzeczpospolita!, upamiętniająca nadanie Gdańskowi w 1457 roku licznych przywilejów przez polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka.

W Wielkiej Zbrojowni każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o Gdańsku w quizie. Miłośników twórczości Güntera Grassa organizatorzy zapraszają na wystawę do jego Galerii przy ul. Szerokiej. Z kolei Gdańska Galeria Miejska na ul. Powroźniczej zaprezentuje wystawę Kena Feingolda.

Pomnik Jana III Sobieskiego to miejsc zbiórki dla tych, którzy będą chcieli poznać Gdańsk podczas pieszej wycieczki z przewodnikiem. A na Długim Targu wystartuje gra miejska „Śladami Jana Heweliusza”.

W Parku Świętopełka (w obrębie placu w kwartale ulic: Szerokiej, Grobla II, Świętojańskiej i Szklary) odbędzie się miejski piknik.

– Kulminacyjnym punktem całodniowej imprezy będzie wieczorny koncert uczestników telewizyjnych talent show, po których wystąpi MROZU – polska gwiazda muzyki R&B. A na sam koniec gdańszczanie będę mogli podziwiać spektakularny pokaz fajerwerków.

Szczegółowy program z godzinami i atrakcjami: http://www.gdansk.pl/start_nowy,512,30783.html

Zapraszamy serdecznie wszystkich gdańszczan!

 

źrodło: www.gdansk.pl