Już po raz dziewiąty Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje Medyczny Dzień Nauki. To największa na Pomorzu impreza popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa. IX MDN odbędzie się 20 maja br. w godz. 9-13 w Collegium Biomedicum GUMed pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stoiska zostaną rozmieszczone w holu CBM, a wykłady odbędą się w salach wykładowych.

Podczas imprezy powiemy m.in. o zastosowaniu druku 3D w medycynie wraz z prezentacją wydrukowanego modelu nerki i czaszki, zdradzimy czym jest jajkożerna butelka i co się dzieje w organizmie po jedzeniu. Tradycyjnie krótkim wykładom towarzyszyć będą atrakcyjne pokazy laboratoryjne i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy nauka szycia chirurgicznego. Nauczymy jaka jest różnica między żyłą a tętnicą, a na specjalnym fantomie każdy chętny będzie mógł spróbować założyć wkłucie dożylne. Uczestników zabierzemy w pełen eksperymentów magiczny świat chemii medycznej. Młodzi naukowcy będą mogli wywołać burzę w probówce, morze piany, a także wyhodować własny chemiczny ogród. Ponadto zdradzimy czym są przyjazne bakterie i jaki mają wpływ na sylwetkę, nastrój, a nawet długość życia. Nie zabraknie zwiedzania akademickiej Zwierzętarni i degustacji zdrowych przekąsek przygotowanych przez młodych dietetyków.

Medyczny Dzień Nauki służy przybliżeniu najmłodszym mieszkańcom naszego województwa tematyki akademickich badań i promocji na gruncie lokalnym osiągnięć naukowych Uczelni. Impreza adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej, którym w przystępny i atrakcyjny sposób przekazujemy treści ważne i istotne, jak również pokazujemy, że nauka nie musi być tylko męczącym szkolnym obowiązkiem. Poprzez przygotowane zajęcia i warsztaty chcemy już od najmłodszych lat podnosić świadomość zdrowotną w społeczeństwie i przekonywać do wprowadzania zdrowych nawyków w swoim najbliższym toczeniu. To również doskonała okazja do promocji Uczelni wśród młodych ludzi, którzy w przyszłości mogą zostać studentami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej informacji na www.medycznydziennauki.gumed.edu.pl

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszam,

Joanna Śliwińska

organizator Medycznego Dnia Nauki