Przyjdź z rodziną na Długi Targ, zapal lampki na gdańskiej choince

W środę, 5 grudnia oficjalnie ogłosimy święta. O godzinie 17.00, jak co roku od 1989 roku w przeddzień mikołajek zapalimy lampki na gdańskiej choince. To wydarzenie dla rodzin, a szczególnie dla dzieci, ponieważ właśnie wtedy do miasta przybywa św. Mikołaj.

Tradycyjnie św. Mikołaj do Gdańska… przypłynie. Dlatego warto być o 17.00 w okolicach Zielonego Mostu, by zobaczyć, jak jedna z najważniejszych postaci świąt przybywa do miasta. Towarzyszyć temu będą występy zespołów dziecięcych z Pałacu Młodzieży, zespołu Mamadoo i Orkiestry Pstong. Dzieci będą występować również na scenie przy choince na Długim Targu. Przy nabrzeżu będzie też formować się orszak mikołajkowy, stworzony przez aktorów Teatru Feta, w tym aktorzy na szczudłach i postaci z bajek. Wraz z przybyciem Mikołaja, zapalone zostaną iluminacje Mostu Krowiego. Orszak wraz z najważniejszym gościem uda się na scenę przy choince. Tam uroczyście zgromadzonych powita zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. A następnie po wspólnym odliczaniu zostaną zapalone lampki na gdańskiej choince. Następnie przedstawiciele Fundacji Gdańskiej Choinki wręczą Lwy – nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wykonaną przez dzieci, zawieszoną na Choince Młodych Gdańszczan, gdzie mikołajowy orszak zakończy swój pochód.

Powitanie św. Mikołaja i zapalenie lampek na gdańskiej choince

Podobnie jak w ubiegłym roku na Długim Targu udekorowana zostanie 17-metrowa choinka, na której zawisną ledowe lampki, łańcuchy oraz bombki i inne elementy ozdobne. Konstrukcja była ustawiana na Długim Targu od 28 listopada.

 

Gdańsk był pierwszym miastem, w którym w 1989 roku narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta. Od 1999 r. Fundacja Choinki Gdańskiej oraz „Plama” Gdański Archipelag Kultury wspólnie organizują „Gdańską Choinkę” – imprezę plenerową, która na stałe zapisała się w świątecznym kalendarium miasta.