Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na debatę „Muzeum dla Gdańszczan, Gdańszczanie dla Muzeum”.  które 14 września o godz. 16.30 odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele trójmiejskich mediów oraz środowisk zajmujących się popularyzowaniem historii lokalnej.

31 sierpnia 2017 r. gdańscy radni wyrazili poparcie dla uchwały intencyjnej, która w przeciągu najbliższych lat umożliwi przy ulicy Rycerskiej powstanie nowego oddziału MHMG – Muzeum Gdańska. Projekt Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wywołał dyskusję zarówno wśród radnych, środowisk twórczych, a także gdańszczan. Debata, prowadzona przez redaktora Wojciecha Sulecińskiego, ma na celu podsumowanie dyskusji wokół nowej instytucji kultury, a także wysłuchanie opinii gdańszczan.

– Projekt „Muzeum Gdańska” ma na celu uzupełnienie istotnych braków w narracji o naszym mieście. Jest to ważna inwestycja i dlatego wymaga rzetelniej i merytorycznej debaty społecznej. Nie zabraknie zwolenników budowy nowego muzeum, będą też jej przeciwnicy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

W trakcie debaty zostaną zaprezentowane stanowiska Waldemara Ossowskiego, Marka Bumblisa – przewodniczącego Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska, Prof. Błażeja Śliwińskiego – historyka i redaktora Gedanopedii oraz dr Sylwii Bykowskiej – historyczki, podejmującej w badaniach problem ludności Pomorza po II wojnie światowej. Zaproszono także Karola Spieglanina – prezesa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, redaktor Marzenę Bakowską z Radia Gdańsk, Piotra Mazurka z Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, Andrzeja Ługina – założyciela serwisu Gdańsk Strefa Prestiżu oraz trójmiejskich dziennikarzy.

– Mamy nadzieję, że wymiana poglądów podczas tej debaty zaowocuje przyjęciem rozwiązań, które przyniosą jak najwięcej korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym nasze piękne miasto. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska jest otwarte na współpracę, ale także konstruktywną krytykę, po to by w jeszcze lepiej działać na rzecz społeczeństwa. Liczymy także na głosy gdańszczan i mamy nadzieję przekonać ich do tego, że Muzeum Gdańska jest instytucją potrzebną, powinna powstać w proponowanym miejscu oraz, że powinna pokazywać tysiącletnią historię Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

 

————————–

14.09.2017, godz. 16:30-17:30

Muzeum dla gdańszczan. Gdańszczanie dla Muzeum – debata przedstawicieli mediów i organizacji społecznych

Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Debata jest ujęta w programie 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji oraz Czwartków w Historycznym