Pod hasłem „Przesiadaj się i jedź” w dniach 15-22 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach i wycieczkach inspirowanych mobilnością oraz rodzinnych piknikach.

Miłośników rowerowych wycieczek zapraszamy do udziału w przejazdach po Gdańsku z przewodnikiem według tematycznych tras. W dniach od 17 do 22 września w ramach projektu BSR Electric pod hasłem KRĘĆ PO GDAŃSKU odbędzie się seria przejazdów. Przewidziano sześć terminów i dwa warianty tras. „Najpiękniejsze gdańskie widoki” to czterogodzinna wycieczka dla osób chcących lepiej poznać najstarsze dzielnice Gdańska m.in. Śródmieście, Wrzeszcz z Politechniką i domem Guntera Grassa, Brzeźno i Nowy Port, zaś „Gdańsk blisko natury” to trasa  dla miłośników zieleni znad Opływu Motławy do królewskiego Parku na Oruni i z powrotem do centrum miasta. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy przez internet.

 

– Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej. Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji „Przesiadaj się i jedź”, gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu. Przyszłościowo patrzymy na komunikację w mieście, więc będziemy również konsultować z mieszkańcami wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej

W niedzielę 16 września na ulicach Szafarnia i Stągiewna odbędzie się PIKNIK EKOMOBILNOŚCI. Wśród atrakcji znajdą się m.in. organizowane w ramach projektu SOLEZ warsztaty popularnonaukowe dla dzieci „Smog, czyli co nas truje”, bezpłatny serwis rowerowy, dmuchańce, strefy animacji plastycznych dla dzieci i strefy relaksu.

Będzie także okazja, aby zrobić sobie profesjonalny rowerowy portret. W dniach 17 września (na ul. Szafarnia) i 21 września (na ul. Piwnej), zapraszamy mieszkańców do udziału w nieodpłatnych sesjach zdjęciowych – tym razem pozować mogą nie tylko rowerzyści, ale także osoby na hulajnogach.

18 września w CH Manhattan pod hasłem Wybieramy trasę pokazową robobusa odbędą się konsultacje dla mieszkańców w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu ostatniej mili w regionie Morza Bałtyckiego”. Będzie można dowiedzieć się o przygotowaniach do prezentacji bezzałogowego busa na trasie pokazowej w Gdańsku oraz wypowiedzieć na temat rozważanych lokalizacji.

W dniach od 17 do 22 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegającą na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa w grze będzie poruszanie się pomiędzy filiami bez użycia auta. Każdy inny środek transportu jest dopuszczalny.

Z kolei 22 września zapraszamy na trzecią już edycję imprezy ROWEREM DO ZOO. Osoby, które do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przyjadą na rowerach otrzymają zniżki na bilety wstępu (10 zł – dorośli, 5 zł – dzieci). Ta edycja imprezy odbędzie się w ramach projektu Cities Multimodal. Uczestnicy skorzystać będą mogli z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz przetestować przyczepki rowerowe.

Tego dnia pod hasłem HULAJ PRZEZ GDAŃSK odbędzie się też przejazd po Gdańsku na hulajnogach oraz zwiedzanie na co dzień niedostępnych miejsc w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (na obydwie atrakcje obowiązują zapisy).

Tradycyjnie już, kulminacją Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie także DZIEŃ BEZ SAMOCHODU.  Wszyscy, którzy tego dnia zdecydują się nie korzystać z samochodu, mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wystarczy zabrać dowód rejestracyjny pojazdu i okazać przy kontroli.

 

Święto komunikacji miejskiej na pętli Chełm Witosa

Gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii – tak zapowiada się piknik komunikacyjny, który w sobotę 15 września odbędzie się na Chełmie.

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na pętlę tramwajową Chełm Witosa w godzinach 11:00 – 14:00 na rodzinny festyn, który odbędzie się pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Zaplanowano dużo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych – trzy sobotnie godziny będą wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami, szeregiem atrakcji, w tym prezentacją zabytkowych gdańskich pojazdów. Warto przyjechać rowerem, serwis rowerowy udzieli wielu cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Smakoszom zapewnimy pyszną grochówkę.

– To tylko część atrakcji, szykowanych przez ZTM. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę! – zapowiada dyrektor ZTM w Gdańsku, Jerzy Dobaczewski. Do wygrania w konkursach będą np. vouchery na mecze Lechii Gdańsk.

Zarząd Transportu Miejskiego wypuści  limitowaną serię biletów z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu- bilety będą do nabycia tylko w dniach od 16.09 do 22.09.2018 r.

Więcej na:
www.rowerowygdansk.plzapisy na limitowane atrakcje

www.ztm.gda.pl

www.gdansk.pl

Facebook: RowerowyGdansk

 

Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2018 w Gdańsku

 

Bezpieczna Komunikacja Miejska w Gdańsku15.09 (sobota) w godz.: 11:00 – 14:00 – piknik na pętli tramwajowej Chełm – Witosa;

– Piknik Ekomobilności16.09 (niedziela) w godz.: 11:00 – 15:00 na ul. Szafarnia i Stągiewna

– Kręć po Gdańsku – 17-22.09 – rowerowe przejazdy z przewodnikiem po Gdańsku. Podczas wycieczek będzie można testować rowery elektryczne (obowiązują zapisy).

 

Terminy:

17.09 (poniedziałek) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

18.09 (wtorek) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 – 19:00

19.09 (środa) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

20.09 (czwartek) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 16:00 – 19:00

21.09 (piątek) – Gdańsk blisko natury w godz. 15:00 – 19:00

22.09 (sobota) – Najpiękniejsze gdańskie widoki w godz. 10:00 – 13:00

 

 

Lekcja komunikacyjna w Centrali Ruchu ZTM20.09 (czwartek) – zaproszenie do zdobycia na stoisku ZTM podczas pikniku na Chełmie (15.09)

 

– Aspekty prawne autonomicznej mobilności – 20.09 – ogólnopolskie warsztaty w ramach projektu Sohjoa Baltic

 

– Europejski Dzień bez Samochodu (22.09) sobota – zostaw samochód, weź dowód rejestracyjny i podróżuj za darmo komunikacją miejską

Zwiedzanie terminala lotniczego (22.09) czyli wycieczka po Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy (obowiązują zapisy)

– Hulaj przez Gdańsk (22.09) czyli wycieczka na hulajnogach po Gdańsku (obowiązują zapisy)

Rowerem do ZOO22.09 (sobota) w godz.: 09:00 – 18:00 – przyjedź do ZOO na rowerze i kup bilet za ułamek ceny (10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy)