Oliwskie ZOO  jest jedną z najważniejszych gdańskich atrakcji. Co roku przyciąga rzesze turystów oraz mieszkańców. Jest wspaniałym miejscem na spędzenie czasu z dziećmi, romantyczny spacer lub poszerzenie wiedzy.

Inicjatywa utworzenia na terenie Trójmiasta ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat czterdziestych i została gorąco poparta przez mieszkańców. Entuzjazm społeczeństwa był tak wielki, iż ówczesne władze miejskie, aczkolwiek początkowo niechętne temu projektowi, wyraziły wreszcie pod koniec 1953 r. zgodę na założenie w Gdańsku ZOO.

Przeznaczono na cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha (aktualnie powierzchnia Ogrodu wynosi 136ha), polożony w Dolinie Leśnego Młyna niedaleko od centrum Oliwy.

O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1945r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm.

Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem mtynarza pochodzącym z 1 pol. XIX w., zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.

Uroczyste otwarcie gdańskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku.

Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze. Z czasem pojawił się pierwszy słoń i lew, a potem kolejne słonie.

W ZOO mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Tylko tutaj spotkasz antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy padlinożerne kondory wielkie. Znajdują się tu reprezentanci około 190 gatunków, w sumie ponad 1000 zwierząt.

 

Bilet ulgowy przysługuje:

– dzieciom od 4 do 7 roku życia, młodzieży szkolnej za okazaniem legitymacji szkolnej oraz studentom do 26 roku życia, za okazaniem legitymacji studenckiej;

– emerytom, rencistom i kombatantom za okazaniem legitymacji;
osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lekkim, za okazaniem stosownego dokumentu.

Wstęp wolny przysługuje:

– dzieciom do lat 4 za okazaniem stosownego dokumentu potwierdzającego wiek dziecka;
– osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym za okazaniem stosownego dokumentu,      oraz towarzyszący im przewodnik;
– osobom powyżej 70 roku życia za okazaniem stosownego dokumentu;
– dzieciom i młodzieży posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności wskutek choroby za okazaniem orzeczenia oraz towarzyszącemu, jednemu opiekunowi;
– jednemu opiekunowi na dziesięcioro dzieci lub młodzieży grup zorganizowanych.

 

———————–

foto: archiwum zoo