Ograniczenie wypadków dyskotekowych oraz liczby nietrzeźwych kierowców na drogach jest celem międzynarodowej kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku”. XV edycja kampanii odbędzie się w sobotę, 20 października jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na terenie Trójmiasta akcję organizują Fundacja KRZYŚ i Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

 

XV edycja kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” odbędzie się m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 150 wolontariuszy. Ochotnicy będą obecni w klubach 17 polskich miast tj.: Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lidzbark Warmiński, Łomża, Mielec, Mrągowo, Opole, Poznań, Sopot, Szczytno, Warszawa oraz Wrocław.

 

W ramach kampanii społecznej Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów” 10 wolontariuszy będzie obecnych w pięciu trójmiejskich klubach w Gdańsku i Sopocie: Parlament, Miasto Aniołów, Green Club – Gdańsk; Zła Kobieta i Hah- Sopot. Partnerami kampanii są: Automobile klub Orski, Czyste Dźwięki i Fundacja Bezpiecznik. Cała akcja jest objęta patronatem Prezydenta Gdańska i Prezydenta Sopotu.

 

W sobotni wieczór wolontariusze będą namawiać kierowców bawiących się w klubach, aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu, aby móc bezpiecznie odwieźć swoich znajomych. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, która oznaczać będzie deklarację, iż osoby te nie będą piły alkoholu.

 

W momencie opuszczania klubu osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się profesjonalnym alkomatem. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami. Natomiast osoby, u których zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu, będą zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z alternatywnej formy transportu.

 

Historia akcji

 

Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by zwiększyć świadomość, a w konsekwencji ograniczyć weekendowe wypadki. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs. Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol”. W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. ulotek promujących ideę Europejskiej Nocy Bez Wypadku. Od 2003 roku akcja organizowana jest co rok, zawsze w trzecią sobotę października.

 

Kampania Społeczna „Kieruj bez procentów -2018” została dofinansowana w 2018 roku z Rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 i 2020”  koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.