To będzie pierwsza taka szkoła w Polsce. Zbudują ją wspólnie trzy samorządy, pomieści 1000 uczniów i 125 przedszkolaków. Metropolitalna szkoła podstawowa przyjmie dzieci z Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego. W imieniu samorządów, inwestorem zostanie gmina Kolbudy, która została liderem projektu.

Szkoła powstanie na działce należącej do gminy Kolbudy, przy skrzyżowaniu ulic Heliosa i Apollina w Kowalach. Wzorowana będzie na Pozytywnej Szkole Podstawowej, która dwa lata  temu ruszyła na gdańskich Kokoszkach.
W ramach projektu powstanie budynek dydaktyczny z 24 oddziałami, budynek sali gimnastycznej oraz budynek basenu, a także kompleks boisk szkolnych oraz niezbędna infrastruktura techniczna. W ramach szkoły metropolitalnej powstanie też pierwsza, wspólna dla trzech gmin biblioteka publiczno-szkolna

Szacunkowy koszt inwestycji to 40 mln zł. Budowa ruszy za kilka miesięcy. Budynek ma być gotowy do końca 2018 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dzieci z południowych obszarów Gdańska oraz gmin Kolbudy i Pruszcz Gdański, będą mogły rozpocząć w niej naukę w roku szkolnym 2019/2010.