Tegoroczne wakacje potrwają o kilka dni dłużej. Dla dzieci to zapowiedź zabawy i wypoczynku, a dla rodziców wyzwanie i test organizacji czasu. Koniec roku już za nami – to ostatnia szansa, by zaplanować dzieciom wakacje last minute. Co spodoba się maluchom?

4 843 519 – według Centrum Informatycznej Edukacji tylu uczniów w wieku 6-18 lat już w środę rozpoczęło wakacje. Dorośli niestety nie mają tyle szczęścia i wolnym mogą cieszyć się jedynie podczas krótkiego urlopu. Co zrobić, by najmłodszym nie doskwierała nuda, a główną atrakcją nie stał się telewizor i komputer? Rodzicom, którzy planowanie wakacji odłożyli na ostatnią chwilę, przedstawiamy 5 propozycji.

Blisko natury w centrum miasta

Wakacje w miejskiej dżungli nie muszą oznaczać braku zieleni i spędzania czasu w czterech ścianach. Do dyspozycji mamy przecież sporą ilość parków i ogrodów. Wycieczki z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym, wizyta w zoo, a nawet dziecięce warsztaty kreatywne – to tylko kilka możliwości, jakie najmłodszym oferują placówki na świeżym powietrzu. Wybierając się do parku na rodzinny piknik, nie zapomnijmy również zabrać ze sobą frisbee, badmintona, czy piłki do siatkówki.

Podróże w czasie

Pojedynek w samo południe, a może poligon wojskowy? Jeśli chcemy, by nasze dziecko przeżyło niesamowitą przygodę i przeniosło się „w inny świat”, warto postawić na obóz tematyczny. Najlepiej sportowy. – Tematyczne scenariusze sprawiają, że dzieci pochłonięte są zabawą i odkrywaniem kolejnych elementów układanki. Dzięki temu we wszystkie zadania, nawet te sportowe, angażują się na 200%. Zajęcia poprzez zabawę pozwalają rozwijać praktyczne i społeczne umiejętności – mówi Maciej Zamęcki, trener klubu sportowego Judo Tigers, organizatora letnich obozów sportowo-tematycznych. Kilkudniowy wyjazd odbywa się na zasadzie kolonii i może trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od grupy wiekowej. Dla dziecka jest to świetny test samodzielności i możliwość poznania nowych koleżanek i kolegów.

Wodna przygoda

W upalne dni basen lub kąpielisko to świetny pomysł zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podstawą wyboru odpowiedniego miejsca jest obecność ratownika. W miastach lub na ich obrzeżach pojawia się coraz więcej oficjalnie dozwolonych miejsc do kąpieli. Warto skorzystać również z rzek i jezior – to idealne miejsce na rodzinny spływ kajakowy, czy relaks na rowerku wodnym. Aby wypad był udany i bezpieczny, pamiętajmy że dziecko powinno być cały czas pod opieką rodzica, pić dużo wody oraz stosować kremy przeciwsłoneczne.

Lokale otwarte dla dzieci

Moc wakacji potrafi dotrzeć również do miejsc, w których na co dzień próżno szukać nieletnich. Wiele lokali w sezonie letnim otwiera swoje podwoje dla całych rodzin. Piosenki z bajek Disney’a w ulubionym klubie muzycznym rodziców, dziecięce menu śniadaniowe w eleganckich restauracjach, czy spektakle dla najmłodszych w teatrze dla dorosłych. Wystarczy rozejrzeć się po ulubionych miejscach i sprawdzić, które repertuary zostały rozszerzone o specjalną wakacyjną ofertę dla dzieci.

A może gry offline?

Choć może się wydawać, że większość gier i zabaw przeniosła się już do sieci i na ekrany komputerów, do łask wracają planszówki. Nieważne, czy nasze dziecko 6, 12, czy 18 lat – szeroki wybór gier planszowych na rynku pozwoli wybrać i dopasować zabawę do każdego wieku. Jeśli chcielibyśmy pokazać swoim pociechom prawdziwy świat planszówek, warto wybrać się do sklepów, w których są również stanowiska dla graczy. Rodzice, uwaga! Planszówki wciągają nie tylko najmłodszych!